Před časem odkazoval na JinémPrávu Jan Komárek na zajímavé číslo Josephem Weilerem redigovaného časopisu International Journal of Constitutional Law, ve kterém se jako pocta odcházejícímu editorovi Normanu Dorsenovi objevily příspěvky od deseti význačných právnických osobností ("které svým dílem nejlépe vystihují to, o čem se tento časopis snaží být"), které se v nich rozepsaly vždy o deseti dílech (vesměs knihách, ale objevil se i nějaký článek a dokonce i soudní disent), které je v jejich kariéře/životě nejvíce ovlivnily. Doporučuji alespoň k letmému pročtení, člověk se tam může docela inspirovat.
Protože mě prof. Weiler z nějakého záhadného důvodu neoslovil, abych nabídl též svých "deset", nabízím svůj výčet takto autonomně a dodatečně :-)... (řazeno bez ladu a skladu, bez nějakého úmyslu a počet deseti děl ne zcela dodržen)...
1. Viktor Knapp: Problém nacistické právní filosofie
Kniha, která vznikla bezprostředně po válce, představuje strhující příběh (spíše než jen analýzu) zvrácenosti nacistického právního myšlení. Je to dílo, které má nesmírnou sílu a je děsivě naléhavým varováním.
2. Zdeněk Kühn: Aplikace práva soudcem v éře středoevropského komunismu a transformace
Skvělé pojednání, které boří (ne-)jeden populární mýtus o tom, že "pozitivistické", formální pojetí aplikace práva bylo za komunismu výrazem zvůle. Zvláště v 50. letech tomu bylo úplně naopak - zvůle spočívala v něčem, čemu by se dalo říkat "hodnotový přístup k právu"; no ale ty hodnoty... Tahle kniha pro mne představuje mé "vyrovnání se" s komunistickou minulostí.
3. Tomáš Sobek: Argumenty teorie práva
Nejlepší přehled světové teorie práva, jaký u nás od pádu komunismu vyšel. Pravda je, že je to opravdu spíš "jen" přehled, učebnice, nikoli vědecká práce s nějakými vlastními dalekosáhlými ambicemi - ale to je právě v naší společnosti a právnické obci tak potřebné - dohnat zpoždění, získat povědomí o tom, jak se vlastně v současnosti ve světě právo pojímá. Sobkova kniha se nečte úplně snadno, ale to kvůli tomu, že je k prasknutí napěchovaná informacemi...
4. Friedrich August von Hayek: The Use of Knowledge in Society
Aneb co vlastně je hnacím mechanismem pokroku a zdrojem blahobytu, zároveň Hayekův završující argument proti plánované ekonomice. A zároveň jeden ze stavebních kamenů moderní Law and Economics.
5. Robert Cooter a Thomas Ulen: Law and Economics / Steven Shavell: Foundations of Economic Analysis of Law / Richard Posner: Economic Analysis of Law
Přiznávám, že nevím, koho z nich vybrat - Posnerova kniha je sice nejklasičtější, ale Cooter/Ulen je zase nejpřehlednější a Shavell zas nejčtivější. Takže je to dělené místo pro ně všechny.
6. Richard Posner: Problems of Jurisprudence
Úžasný úvod do toho, o čem že to vlastně ta právní věda je. Zároveň nádherně ilustrované rozdíly mezi common law a kontinentálním systémem (v dnešní době je spíš obvyklé, že právní vědci vehementně pílí dokázat, že mezi těmi dvěma systémy vlastně skoro žádné rozdíly nejsou).
7. Ludwig von Mises: Byrokracie
Nástin toho, jak vlastně funguje moderní stát - úžasné je, že Mises píše o lidech, kteří to všichni "myslí dobře" (na rozdíl třeba od klasické Public Choice), jen výsledkem je vždy neefektivnější a nesvobodnější společnost.
8. Karel Engliš: Kritika normativní theorie / Luc Wintgens: Legisprudence as a New Theory of Legislation
Dva články, které jsou nezáměrně lepšími Law and Economics články, než mnoho Law and Economics článků. Englišův článek je úžasný už tím, že vznikl na přelomu 40. a 50. let; přitom je to velmi silná extenze Englišova teleologického přístupu do teorie práva, je to skutečné Law and Economics, navíc artikulované právníkům srozumitelnou řečí; značná inspirace. Wintgens se zase (konečně!) zasazuje o to, že by se právníci měli zaobírat tím, jak právo vlastně vzniká (nejen tím, jak je třeba ho aplikovat), a přichází s vlastně evidentní pravdou, že legislativa je veledůležitý problém, který není možné po právní stránce pojímat jen co do formy a obsah ponechat politickým "kvasným procesům".
9. Ronald Coase: Problem of Social Cost / Ronald Coase: The Nature of the Firm
Dva asi nejdůležitější články v právu a v ekonomii a v právu a ekonomii ve 20. století.
10. John Stuart Mill: On Liberty
Podle mne něco, co by si měl každý liberál přečíst, aby nahlédl, kde vytýčit meze svého liberalismu. Přitom slavný "harm principle" u Milla není zdaleka jen ono "svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého".
....
Napadá mě, že bych si mohl takové žebříčky sestavovat každoročně - alespoň by to člověka donutilo číst tolik a takové věci, aby měl vlastně z čeho vybírat. Přemýšlení o tom, co do takového žebříčku zařadit, je docela dobrý "čtenářský sebezpyt".
úterý 3. května 2011
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat